1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 
Zirkonyum Dişler
 

Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnum olmayanlar CAD-CAM sistemleri ile gerçekleştirilen zirkonyum porselenler ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabilirler Tıbbın diğer dallarında başarı ile kullanılan zirkonyum maddesi 2000 li yıllardan itibaren dişhekimliğinin hizmetine sunulmuştur.

Devamı >>>

 
 
 
 
Gülümseme Testi
 

Ağız yüzün odak noktalarından biri olduğu için, gülüşümüz kendimizi ifade etmemizde ve insanlar üzerinde bıraktığımız etkide büyük rol oynar. Çekici bir gülümseme size pekçok kapıyı açabilir ve engelleri ortadan kaldırabilir. Ancak eğer gülüşünüzden memnun değilseniz, kendinize güveninizin düşük olduğundan yakınırsınız.

Devamı >>>

 
 
 
   
Köprü  
KÖPRÜ NEDİR?

Köprü, bir yada dafa fazla dişin kaybedilmesi durumunda, oluşan bu diş boşluğunun, ağızda bulunan komşu dişlerden destek alınarak doldurulması yöntemidir.

NEDEN KÖPRÜYE İHTİYAÇ VARDIR?

Kaybedilen tek bir dişin bile ağız sağlığı ve bütünlüğü ve estetik görüntü için ne kadar önemli olduğu tartışılmaz. Dişlerimizi konuşurken, çiğnerken, gülerken sürekli kullanırız. Köprü aynı zamanda dudak ve yanağı destekleyerek yüzün doğal şeklinin korunmasını sağlar. Eksik olan dişler yüzünüzü olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış gösterir. Her bir diş, çene içerisinde bir diğerini tamamlayacak şekilde yerini almıştır. Erken diş kaybı sonrasında, zaman içerisinde komşu dişler kayıp dişin bıraktığı boşluğa doğru hareket eder. Komşu dişlerin bu hareketi sonucunda kapanış bozuklukları ve diş eti problemleri ortaya çıkar. Ayrıca, ağızda eksik dişin bulunduğu tarafla yeterince çiğneme yapılmaması, zamanla çene eklemlerinde patalojik durumlar oluşmasına neden olur.

KÖPRÜ NASIL HAZIRLANIR?

Köprü yapılırken, çekilmiş diş boşluklarının önündeki ve arkasındaki dişlerde aşındırma ve preparasyon yapılır. Bu aşındırma daha çok bu dişlerdeki çürük ve dolgu alanlarını kapsar.
Hazırlanan dişlerin üzeri kaplanır ve bu dişlerden destek alınarak eksik diş boşluğu yerine, seçilen materyale göre porselen ya da akrilik dişler yerleştirilir ve diş çekimi boşlukları doldurulur. Bu şekilde köprü tamamlanmış olur.
Ağızda köprü ayağı olarak kullanılabilecek yeterli sayıda diş bulunmuyorsa veya mevcut dişler gerekli desteği sağlamıyorsa, implant yerleştirilerek gerekli destek sağlanır.

KÖPRÜ MALZEMELERİ

Köprülerin yapımında kullanılan metal destekli ve metal desteksiz olarak iki çeşit mlzeme kullanılabilir. Metal destekli köprülerde porselenin altında metalin kullanılma amacı porselenin dayanıklılığını arttırmaktır. Metal destekli köprülerde porselenin altında metalin kullanılma amacı porselenin dayanıklılığını arttırmaktır. Köprülerin alt yapısında, altın alaşımlarından titanyuma kadar çeşitli metaller kullanılabilir. Günümüzde altında metal alt yapı olmaksızın özel tekniklerle üretilen zirkonyum adını verdiğimiz porselen tek başına kullanılabilmektedir. Zirkonyumun avantajı, altında metal destek olmadığı için ışık geçirgenliğinin doğal dişle aynı olmasıdır. Dolayısıyla daha estetik bir görüntü elde edilir.

KÖPRÜLERİN TEMİZLENMESİ

Nasıl ağızdaki sağlıklı dişlerin fırçalanıp, temizlenmesi gerekiyorsa, köprünün de fırçalanıp temizlenmesi gerekir. Köprünün temizliği için diş fırçalamanın yanısıra, köprü altı ipi de kullanmanız gerekir. Özellikle altı ayda bir mutlaka köprüleriniz kontrol edilmelidir. Bir köprü restorasyonu ne kadar fonksiyonel ve estetik yapılırsa yapılsın, gerekli bakım ve özen gösterilmediği takdirde, destek dişlerde oluşacak plak birikimi sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Bu durum köprünün yenilenmesini gerektirecektir.