Dijital Diş Hekimliği

Dental Cad/Cam sistemleri diş hekimliğinde bilgisayar desteği ile direk olarak hasta ağzından dijital ölçü alma tarama ve buna uygun restorasyonların hazırlanabildiği günümüz teknolojisidir.

Bu sistem kullanılarak hastaya aynı seansta tedavi yapılan dişe üst restorasyonu da tamamlanabilmektedir. Hem estetik hem de tek seans gibi çok daha kısa sürede tedavinin tamamlanabilmesi hasta ve hekim açısından bu sistemlerin en büyük avantajıdır.

Bir diğer önemli avantajı da daha önceleri hasta ağzından ölçü maddeleri kullanılarak alınan ölçülerin hastada oluşturduğu bulantı refleksinin olmamasıdır.

Tedavi aşamaları

1.Dijital Tarama (Ölçü Alımı)
Hasta kliniğe gelir, işlem yapılacak dişler dijital tarayıcılarla 3 boyutlu olarak taranır. Böylece dişin 3 boyutlu görüntüsü sanal ortama taşınmış olur.

2.Dijital Tasarım
Diş Laboratuvarı’na sanal olarak ulaşan 3 boyutlu tarama görüntüsü üzerinde diş tasarımı dijital olarak yapılır.
Dişin şekli, konturları, diş eti ile uyumlandırılması gibi tüm işlemler bilgisayar ortamında tasarlanır.

3.Dijital Diş Üretimi
Dijital Tasarım bittikten sonra sıra üretime gelir.3 boyutlu yazıcılar ve tarayıcılar ile (Cad/Cam destekli frezeleme makineleri) dişin üretimi gerçekleştirilir.

4.Porselen Dişler
üretilen porselen dişler son kontrolleri ağız içinde yapılır ve hastaya uygulanır.

Dijital sistemler ile gülüş tasarımı

Dijital Tarama (Ölçü Alımı)

Estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen gülüş tasarımı da günümüz dijital diş hekimliği uygulamaları ile daha kolay ve daha hızlı bir uygulama haline gelmiştir

Planlamanın yapıldığı seansta hastaya son görüntüsünün nasıl olacağını bir görüntü üzerinde sunabilme imkanı hem hasta hem de hekim açısından çok daha faydalı olmaktadır

Hastaya sunulan 3 boyutlu görüntü sayesinde fonksiyon ve estetik sağlanırken hastanın tüm beklentilerinin de hekim tarafından anlaşılabilmesini sağlayan bilgisayar
destekli çeşitli programlar ile diş hekimliği yeni bir boyut kazanmıştır.

Dijital diş hekimliğinde kullanılan malzemeler nelerdir?
Yapılacak dişlerin bölgesine ve gelen kuvvetlerin yoğunluğuna göre malzeme seçimi hekim tarafından belirlenir. Dijital diş hekimliğinde ZİRKONYUM EMPRESS KOMPOZİT ve KOMPOZİT PORSELEN karışımı malzemeler kullanılır.

İnvisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, dijital ortamda üretilen şeffaf plaklar aracılığıyla dişlerin görünüm bozukluklarını düzelten telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. İnvisalign tedavisinin diğer ortodontik tedavilerden en büyük farkı çıkarılabilir olmasının yanında farkedilmemesidir.

İnvisalign şeffaf plak tedavisi, son teknoloji ile üretilen telsiz bir aparat olarak öne çıkar. Çapraşık ve yamuk dişlerin tedavisinde kullanılan bu son teknoloji yöntem şeffaf plaklar, 3 boyutlu yazıcılar tarafından kişiye özel olarak üretilmektedir. Estetik kaygısı olan hastaların ortodontik problemlerinin çoğunu tedavi etmek için mükemmel bir tercihtir. Alt ve üst çene kısmına takılması ile istediğiniz görünüme zahmetsiz kavuşabilirsiniz.

İnvisalign Tedavi Avantajları Nelerdir?

  • Tedavi başlangıcında dijital olarak tedavi sonucunuzun nasıl olacağını görebilirsiniz.
  • Şeffaf Plaklar diş tellerine nazaran diş fırçalamada herhangi bir zorluk yaşatmaz.
  • İnvisalign istenildiği zaman ağızdan zahmetsiz şekilde çıkarılabilir.
  • Dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.
  • Diş teli tedavilerine nazaran daha az bakım ihtiyaç duyarlar.
  • Ağız ve diş taraması yöntemi ile yeni aparatlar üretilir.

İnvisalign Tedavi Süresi

İnvisaling şeffaf plak tedavi süresi diş tellerine benzer şekilde hastaya bağlı olarak 15 ile 30 ay arasında sürmektedir. Kontrolleri 6 hafta ile 8 hafta arasında olmakta ve ilerleme aşamasına göre plaklar değiştirilmektedir.

Görüşmeyi başlatın
Size yardımcı olabilir miyim?
Merhaba Kadıköy Dayıoğlu Diş Kliniği sayfasına hoş geldiniz. Yerimiz Kadıköy Çarşı içindedir , size yardımcı olmamızı ister misiniz?