Eski Dolgular

Dolgu, diş çürüğü sebebiyle zarar gören dişe, eski fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmak için uygulanan diş tedavilerinden biridir. Diş dolgusu tedavisi yaparken, diş hekimi öncelikle çürümüş olan diş dokusunu uzaklaştırır. Diş çürüğünden etkilenen alanı temizler ve diş çürüğü temizleme sonucu oluşan boşluğu diş dolgusu malzemesi ile doldurur.
Amalgam Diş Dolgusu: Amalgam diş dolguları, gümüş ya da siyah diş dolguları olarak tanımlanır.

Kompozit Diş Dolgusu: Kompozit diş dolgusu; diş çürüğünü, diş çatlaklarını veya rengi bozulmuş olan dişi onarmak amacıyla diş renginde yapılan diş dolgu uygulamasıdır.

Ağız ve diş sağlığı bakımının yetersizliği, diş sıkma ve çiğneme gibi çeşitli sebeplerden dolayı dişe yapılan dolgu işlemlerinde; aşınmalar, zedelenmeler olabilir. Amalgam diş dolguları ya da kompozit diş dolguları eskiyebilir. Diş hekiminize periyodik olarak ağız ve diş sağlığı kontrollerinizi yaptırarak diş dolgularınızı takibe almanız diş dolgularınız açısından oldukça önemli bir konudur.
Kron-köprü veya amalgam diş dolgularının (siyah renkli) literatürdeki ortalama ömrü 5 ila 20 yıl iken, kompozit diş dolgularının (beyaz renkli) ömrü 3 ila 10 yıldır. Dişlerin çiğneme ve dişlerin öğütme işlemi sonucunda, diş yüzeylerinde ve diş restorasyonlarında aşınma meydana gelir. Dişin doğal yüzeylerinde meydana gelen aşınmalar tükürüğün içinde bulunan kalsiyum ve flor iyonlarıyla tamir edilir. Diş restorasyonlarının böyle bir şansı yoktur. Bu nedenle herhangi bir diş ağrısı bulunmasa da, düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerinde eski diş restorasyonu ve diş dolgularınızın durumunu diş doktorunuza danışmanız gerekir.