Diş Köprüsü
DİŞ KÖPRÜSÜ NEDİR?
Diş köprüsü, bir yada daha fazla dişin kaybedilmesi durumunda, oluşan bu diş boşluğunun, ağızda bulunan komşu dişlerden destek alınarak doldurulması yöntemidir.

DİŞ KÖPRÜSÜ NASIL HAZIRLANIR?NEDEN DİŞ KÖPRÜSÜNE İHTİYAÇ VARDIR?
Kaybedilen tek bir dişin bile ağız sağlığı ve bütünlüğü ve estetik görüntü için ne kadar önemli olduğu tartışılmaz. Dişlerimizi konuşurken, çiğnerken, gülerken sürekli kullanırız. Köprü aynı zamanda dudak ve yanağı destekleyerek yüzün doğal şeklinin korunmasını sağlar. Eksik olan dişler yüzünüzü olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış gösterir. Her bir diş, çene içerisinde bir diğerini tamamlayacak şekilde yerini almıştır. Erken diş kaybı sonrasında, zaman içerisinde komşu dişler kayıp dişin bıraktığı boşluğa doğru hareket eder. Komşu dişlerin bu hareketi sonucunda kapanış bozuklukları ve diş eti problemleri ortaya çıkar. Ayrıca, ağızda eksik dişin bulunduğu tarafla yeterince çiğneme yapılmaması, zamanla çene eklemlerinde patolojik durumlar oluşmasına neden olur.

Diş köprüsü yapılırken, çekilmiş diş boşluklarının önündeki ve arkasındaki dişlerde aşındırma ve preparasyon yapılır. Bu aşındırma daha çok bu dişlerdeki diş çürüğü ve diş dolgusu alanlarını kapsar.
Hazırlanan dişlerin üzeri kaplanır ve bu dişlerden destek alınarak eksik diş boşluğu yerine, seçilen materyale göre porselen dişler ya da akrilik dişler yerleştirilir ve diş çekimi boşlukları doldurulur. Bu şekilde diş köprüsü tamamlanmış olur.
Ağızda diş köprüsü ayağı olarak kullanılabilecek yeterli sayıda diş bulunmuyorsa veya mevcut dişler gerekli desteği sağlamıyorsa, diş implantı yerleştirilerek gerekli destek sağlanır.

DİŞ KÖPRÜSÜ MALZEMELERİ
Köprülerin yapımında kullanılan metal destekli ve metal desteksiz olarak iki çeşit malzeme kullanılabilir. Metal destekli köprülerde porselenin altında metalin kullanılma amacı porselenin dayanıklılığını arttırmaktır. Metal destekli köprülerde porselenin altında metalin kullanılma amacı diş porseleninin dayanıklılığını arttırmaktır. Diş köprülerinin alt yapısında, altın alaşımlarından titanyuma kadar çeşitli metaller kullanılabilir. Günümüzde altında metal alt yapı olmaksızın özel tekniklerle üretilen zirkonyum adını verdiğimiz porselen tek başına kullanılabilmektedir. Zirkonyumun avantajı, altında metal destek olmadığı için ışık geçirgenliğinin doğal dişle aynı olmasıdır. Dolayısıyla daha estetik bir görüntü elde edilir.

DİŞ KÖPRÜLERİNİN TEMİZLENMESİ
Nasıl ağızdaki sağlıklı dişlerin fırçalanıp, temizlenmesi gerekiyorsa, diş köprüsünün de fırçalanıp temizlenmesi gerekir. Diş köprüsünün temizliği için diş fırçalamanın yanı sıra, diş köprüsü altı ipi de kullanmanız gerekir. Özellikle altı ayda bir mutlaka diş köprüleriniz kontrol edilmelidir. Diş köprüsü restorasyonu ne kadar fonksiyonel ve estetik yapılırsa yapılsın, gerekli bakım ve özen gösterilmediği takdirde, destek dişlerde oluşacak plak birikimi sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Bu durum diş köprüsünün yenilenmesini gerektirecektir.